S ručně laminovanými kompozitními výrobky máme bohaté zkušenosti. Tuto metodu nejčastěji používáme při výrobě kompozitních poklopů PREFAPLATE, kdy na lité rošty nanášíme spodní a horní laminátový potah. Ruční laminaci dále používáme všude tam, kde je třeba vyrobit atypický/velkorozměrový prvek. Sklolaminát je pevný, odolný, dobře se tvaruje, takže má velmi široké použití. Velkou výhodou této technologie je možnost výroby menšího počtu kusů za přijatelnou cenu.
Máte-li představu o výrobku a jeho vlastnostech, oslovte naše technické oddělení. Společně s naším vývojovým oddělením navrhneme nejvhodnější materiály, postup výroby, přidáme naše bohaté zkušenosti a vypracujeme vám cenovou nabídku.
Výroba začíná vytvořením formy, ve které bude prvek vznikat. Formy používáme laminátové, dřevěné či ocelové. Máme-li formu připravenou, je čas namíchat ve správných poměrech pojivo kompozitu. Nejčastěji se používá isoftalická polyestertová pryskyřice s příměsí UV inhibitorů, barevných pigmentů či retardérů hoření. Do formy nejdříve naneseme vrstvu pryskyřice, tzv. gelcoatu, která bude tvořit výsledný povrch. Poté postupně vkládáme vrstvy tkanin, které je důležité důkladně prosytit laminační pryskyřicí. Není žádoucí pojivo používat v přemíře, protože zbytečně velké množství pryskyřice má nepříznivý vliv na výsledné mechanické vlastnosti, případně hmotnost výrobku. K prosycování tkanin se nejčastěji používá váleček – dochází k vytlačení přebytečné hmoty i nežádoucích vzduchových bublin. Na členitějších dílech však váleček není možné použít – zde pak nastupuje technologie stříkání pryskyřice se sekaným vláknem.
Ruční laminace je tedy taková alchymie, a my vám můžeme naše bohaté zkušenosti a šikovné ruce nabídnout pro zhmotnění vašich plánů a představ. Naše výrobky se z průmyslových oblastí postupně rozšiřují i do bytové výstavby i architektury.